Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Škůdci a choroby ve skleníku

Tisk
Škůdci a choroby ve skleníku
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 8729 zobrazení Žádné komentáře

Existují různé druhy chorob a škůdců, kteří okupují zeleninu a různé druhy rostlin zasazených ve skleníku. Nejvíce škody natropí motýli, slimáci a hlemýždi, setkat se můžete pochopitelně i se škvory, molicemi, mšicemi, puklicemi, padlými, sviluškami, třásněnkami nebo plísní šedou.

Poznejte svého nepřítele a odhalte ho včas. A začneme plísní šedou. Ta je nebezpečnou obzvláště pro hlávkový salát, rajčata nebo bramboříky atp. Jde o šedobílý plísňový povlak na květech, stoncích i listech a může napadat i plody. Pokud s rostlinou zatřesete, spadá z ní prášek. Prevencí je dostatečné větrání. Plíseň se tvoří obvykle, když je ve skleníku moc vlhko. Padlí, jedna z nejobávanějších chorob. Poznáte je podle bílých a šedých skvrn, které obklopují spodní části listů. Vhodné je použít postřik se sirnými preparáty a jako insekticid Rubigan 12 EC.

Pěkně potrápit mohou i motýli. Ti mají do skleníku dveře neustále otevřené. Zejména pak tím, jak se často větrá. Motýli mohou naklást vajíčka, ty se promění v hladové housenky, které můžou zničit úrodu. Nám pak nezbývá než často kontrolovat spodní částečky listů a vajíčka ihned likvidovat. Jako prevenci můžete do větracích otvorů umístit drobnou síť.

Pokud se vám do skleníku dostane slimák nebo hlemýžď, je potřeba je odstranit. Pokud ruční odstranění nezabírá, můžete použít chemické prostředky. Na škvory pomáhá např. Gamacid, zatímco na molice Mospilan či Aplaud a třásněnky Fosfotion nebo Karate. Nenechte si zkazit úrodu a bojujte se škůdci a chorobami. Vždyť v dnešní době je tolik možností, jak se škůdci zatočit.

Posted in: Škůdci a choroby