Swipe to the left

Sušené květiny

Tisk
Sušené květiny
By Martin Dlouhý před 2 rokem(y) 5310 zobrazení Žádné komentáře

Nepotřebují zalévat, vypadají jako živé a jsou stejně krásné. Řeč je o sušených květinách. Pro sušení je možno použít různé rostliny, semena, kůru, větvičky i listy. I na květiny je příroda štědrá a je opravdu z čeho vybírat.

Kdy jindy sušit květiny než v létě. Růže bývá nazývána královnou květin. Její svazky můžeme sušit klidně na vzduchu na balkóně. Zavěsíme je květy dolů při teplotě kolem 25°C na stíněném suchém místě. Podobně můžeme sušit například svazky levandule nebo santoliny. K sušení se velmi hodí statice, jež kvete v mnoha různých barevných odstínech, dále slaměnka, krásně vypadá sušený bodlák, který roste často podél cest a jehož kytice jsou jako dekorace dost často používány. Pokud chceme, aby suchá kytice vypadala co nejvěrohodněji, vrhneme se na pěstování prorostlíku (Bupleurum). Jeho tvar a žlutozelená barva vyniká v kombinaci s jinými použitými rostlinami. Kdo má rád modrou barvu, může zkusit sušit ostrožku (Consolida regalis). Tuto rostlinu je však nutno sbírat v době otevírání jejích posledních poupat – neměly by být, a stejně tak i většina květin, plně rozkvetlé. Květy pak budou nádherně vybarvené a prakticky neopadavé. Na květiny po odkvětu si počkejte u rostlin, jež mají okrasné plody jako například Phisalis, Nigella nebo Papaver. Sebrané rostliny vždy očistíme od nečistot jak na květech, plodech i stonku. Taktéž je zbavíme nehezkých a poškozených listů a neesteticky vypadajících částí výhonku a pak zvolíme vhodný způsob sušení.

Jako jiný typ dekorace můžete použít sušené trávy, obilné klasy, případně různé plody. Mohou to být například šípky, ořechy, švestky, makovice, jeřabiny, slunečnice, ale i větší plody jako tykve nebo dýně.

Důležité je sbírat za slunečného počasí a pouze rostliny zdravé a vzhledově dobře vypadající.

Na dokreslení některých sušených výrobků, případně na zlepšení jejich vzhledu můžeme použít barvu „na suché květy". Nejjednodušší je použití rozprašovače, ale je možné i namáčení nebo natírání.

Pak už záleží na vás, v jakých vázách, nádobách, krabicích či koších a při jakých příležitostech sušené květiny použijete.

Posted in: Trendy a novinky