Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Roundup k likvidaci plevele v dlažbě chodníků a cest

Tisk
Roundup k likvidaci plevele v dlažbě chodníků a cest
By Martin Dlouhý před 3 rokem(y) 85315 zobrazení Žádné komentáře

Roundup je dnes již téměř nezbytným přípravkem, používaným zemědělci a zahrádkáři, kteří mají problémy s plevelem. Je to tzv. neselektivní herbicid, jehož používáním můžeme vyhubit i ty nejvytrvalejší plevele. Ve formě soli obsahuje účinnou látku glyfosát. Pro lidi, zvířata a životní prostředí je přípravek jedním z nejméně škodlivých herbicidů dostupných ve volném prodeji.

V půdě a sedimentech se pevně váže na jíl a organickou hmotu, takže není přijímán kořeny pěstovaných rostlin. Velmi rychle je odbouráván mikrobiálními pochody. Aplikace je prováděna postřikem. Proto k ní volíme nejlépe suché bezvětrné dny bez blížících se dešťů, s teplotami mezi 12 ÷ 25°C. Přesto je přípravek odolný dešti už po jedné hodině po jeho použití a tím nemusíme postřik opakovat po rychlé přeháňce. Na jaře a v létě, když jsou listy zelené a rostou, přichází nejvhodnější doba. Nesmí přitom docházet k úletu na plodiny, pěstované na sousedících pozemcích, což se za větru nedá zaručit.


Nežádoucí plevele musí být již vzrostlé minimálně 10 cm s dostatečnou plochou listů. Nárůstu plevelů přípravek zamezuje, jakmile se dostane ke kořenům. Proto je rychlost jeho proniknutí velmi důležitá k dosažení kvalitního účinku. Ten bývá přerušen probíhající kultivací nebo setím. Hromadný přesun přípravku ke kořenům také zajišťuje lepší účinnost na vytrvalé plevele jako jsou šťovík, svlačec, pcháč a další.

Jeho účinek je zaručen i za chladného počasí kolem 5° C ve dne. Jeho dávkování se pohybuje v rozmezí 2-10 l/ha na 100-200 l čisté vody. Většinou postačí dávka 4-6 l/ha (40-60 ml/2-4 l vody/100 m2). U obtížně hubitelných plevelů, což jsou např. svlačec, kopřiva nebo křídlatka volíme vyšší dávku.

Existuje několik typů přípravku s různým objemem a nasměrovaným účinkem, se zaměřením na určité typy plodin. Každý má specifické účinky na určitý druh plevelů. Mezi nejznámější patří Roundup Klasik Pro, Roundup Rapid, Roundup Flex a v neposlední řadě třeba Roundup Bioaktiv.