Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Plevel v zahrádce a jeho likvidace

Tisk
Plevel v zahrádce a jeho likvidace
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 7827 zobrazení Žádné komentáře

Plevel je snad odjakživa nepřítelem každého zahrádkáře. Trápí nás ve skleníku, venkovním záhoně, květináčích nebo truhlíkách. Jaké jsou nejběžnější druhy plevele a jak s nimi zatočit?


Již od jara až do podzimku nás na zahrádce čeká spousta práce. Na jaře vysázené rostliny, ať už v podobě bylinek, zeleniny nebo okrasných květin, doprovázejí rostoucí plevele, které svým růstem stíní rostlinám, utlačují je a odebírají plodinám živiny z půdy. Naštěstí se plevelům lze bránit. Plevely se v základu dělí na dvě skupiny – na jednoleté a vytrvalé. Chemie na plevely působí, ale ne vždy účinně. Proto je asi nejúčinnější zbraní motyka a vytrvalost. Pokud budete ručně likvidovat plevel, snažte se ho vytrhat i s kořeny. Když byste rostlinu jen vytrhli bez kořenů, znovu by zregenerovala a vyrostla.

Nejběžnějším typem plevele je tzv. pcháč. Ten kvete od května prakticky až do podzimu a rozmnožuje se vegetativně i generativně. Pcháč se likviduje obtížně. Jde na něj použít chemie, ale účinnější je mechanické odstranění. Často v zahrádce můžete objevit pěťour, který se šíří různými způsoby, nejčastěji větrem, kompostem nebo vodou. Jde o skutečně plevelnou rostlinu, která je citlivá na mechanické zásahy.

Plevel, který dobře znáte. Pýr plazivý patří mezi další významné plevele, které škodí na orné půdě. Je odolný k mechanickým zásahům a těžko se likviduje. Je však citlivý na hlubší zpracování půdy. Dalším známým plevelem je svlačec rolní, jehož lodyhy jsou dlouhé až 2 metry a plazí se po půdě nebo dalších rostlinách. Opět na něj platí hlubší zpracování půdy a také pletí. Jistě znáte i bršlici kozí nohu, která je hojně rozšířena. Jde o nepříjemný plevel, který se vkrádá do každé zahrádky a jeho hubení je obvykle náročné. Tomuto plevelu je tak nejlepší předcházet.

Posted in: Škůdci a choroby