Swipe to the left

Péče o orchideje přes zimu

Tisk
Péče o orchideje přes zimu
By před 2 rokem(y) 1983 zobrazení Žádné komentáře

Nástup kratších dnů a delších, chladnějších nocí ohlašuje příchod zimy. Je potřeba mnoha faktorů, abychom udrželi svoji orchidej v tuto dobu šťastnou a zdravou. Najít správnou kombinaci péče o rostlinu může být obtížné, a to zejména pro začátečníky. Vyhledáním postupu správné péče můžeme zvýšit své znalosti a radost ze záliby.

Ve své domovině, což jsou tropické deštné lesy, roste nejčastěji v korunách stromů, kde se sem tam objeví sluneční paprsek. U nás doma v bytě mu neprospívá umístění na přímém slunci. Toto samozřejmě neplatí v zimních měsících, kdy je slunce většinou málo. Teplota by se ideálně měla pohybovat mezi 20 – 22 °C, a neměla by klesnout ani v zimě pod 15 °C. I cesta domů s čerstvě koupenou květinou v zimě by ji mohla nenávratně poškodit. Důkladné zabalení a umístění v uzavřené tašce nebo krabici je nutné proto, aby ji nízká venkovní teplota nepoškodila.

V zimním období umístěte své orchideje na okno s nejsilnějším světlem. Okna při větrání místností otevírejte pouze po sejmutí květináčů s rostlinami, neboť studený průvan jim ani na malou chvilku nesvědčí. Ani v noci by neměly být rostliny vystaveny teplotám nižším než 18 °C.

A nyní velmi důležitá informace, týkající se škůdců. V typickém bytě je rostlina většinou umístěna na okenním parapetu, pod nímž je topný radiátor. Teplý a suchý vzduch orchidejím určitě neprospívá. Největším škůdcem těchto rostlin je sviluška, která má naopak teplo ráda a na rostlinách (i jiných) parazituje. Abychom na tyto téměř neviditelné škůdce vyzráli, musíme listy, a zejména jejich od nás odvrácenou část, pravidelně kontrolovat. Mospilan, Vertimec, Neudosan je pouze několik z mnoha přípravků, které můžeme použít při sprejování rostlin. Nezapomínáme ani na rostliny okolní, třebaže zdravě vypadající.

Hlavní sezóna kvetení orchidejí je právě nyní v zimě. Jejich krásné zbarvení můžete rozjet vhodným, třeba kapalným hnojivem. Opět je mnoho druhů, můžeme uvést např. Agrecol, Forestina nebo jednoduše Hnojivo AGRO na orchideje.