Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Mech. Přítel či nepřítel?

Tisk
Mech. Přítel či nepřítel?
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 2543 zobrazení Žádné komentáře

Mech je, byl a bude součástí trávy v zahradách nebo volné přírodě. Někomu se vkrádá do cesty, jinému do trávníku. Někdo s mechem zápasí, jinému se líbí. Tak už to prostě chodí. Jisté však je, že přijmout mech jako součást naší zahrady je mnohem jednodušší, než s mechem zápasit. Mnohdy to bývá velice zdlouhavý boj.

V našich končinách je asi nejrozšířenějším typem mechu hlevík polní, který roste nejvíce na polích po deštivém období. Na hřejivých stepích a skalách můžeme nalézt druh suchomilné mozolky vonné, termovku hustou nebo pározub bledožlutý.

Začneme tím jednodušším, a to faktem, že považujeme mech za přítele a chceme jej použít ke zkrášlení zahrádky. Mechem v dnešní době můžeme ozdobit starší kamenné zídky nebo skalky. Potřebujete k tomu vlhký půdní podklad a ideálně i stín. Mechu se však daří také na rozpálených střechách, na chodnících nebo holé půdě. Je zkrátka nevyzpytatelný. Za výbornou náhražku mechu můžete použít rostlinu zvanou úrazník (Sagina subulata). Tou si můžete skvěle zaranžovat skalky, spáry mezi kameny nebo okraje cest.

Když nás mech trápí, je to o něco horší. Mech dokáže pěkně potrápit například na střešní krytině. Ta časem popraská a můžete se spolehnout, že na její opravu vynaložíte řadu tisíc. Mechu na střeše a na zahradách je nutné nedat žádnou šanci. Mech můžete odstranit různými metodami. Nejjednodušší, ale zároveň poměrně drahou metodou je použití chemických prostředků typu Mechstop a Mogeton. Přípravky je vhodné aplikovat brzy na jaře.

Levnější, ale také pracnější metodou, jak se mechu zbavit, je mech vyhrabávat. Na jaře za sucha můžete použít také ledek amonný s vápencem. Vhodné je také pravidelné sečení trávy, aby vám trávník zhoustl a nedal mechu žádnou šanci. Moderní záležitostí je mulčování posečené trávy. Nedejte mechu žádnou šanci a zbavte se ho takovou metodou, která je vám nejbližší.

Posted in: Škůdci a choroby