Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Jak zatočit se škůdci a chorobami?

Tisk
Jak zatočit se škůdci a chorobami?
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 3718 zobrazení Žádné komentáře

Je to i váš případ? Na jaře s chutí vysadíte nové rostliny na zahradu, celou sezónu o ně s láskou pečujete, dopřáváte jim dostatek závlahy a na podzim sklidíte lahodné plody. Zkrátka ideální průběh. Ale… Někdy (a stává se to bohužel poměrně často) se vám do zeleniny, okrasných květin, bylinek nebo stromků pustí škůdci nebo je přepadnou choroby a vy máte hned co dělat, abyste své rostliny ochránili. Kdybyste jen nečinně přihlíželi, mohli byste v nejhorším případě přijít o úrodu. A to přeci nechcete. Jak se tedy bránit škůdcům a chorobám? Uvedeme si několik nejčastějších druhů škůdců a chorob, se kterými se můžete běžně setkat.

Asi nejrozšířenějším škůdcem vůbec jsou mšice. Jde o většinou žlutavý, zelený i černý hmyz, který se rád objevuje v širokém okruhu hostitelských rostlin. Jakmile mšice objevíte včas, lze je ještě mechanicky odstranit, aniž by se rozšířily. Mšice se rády a rychle šíří a napadají zelenou rostlinu komplexně. K jejich likvidaci je nejlepší opakovaně využít chemické přípravky.

Dalším běžným škůdcem jsou svilušky, které stejně jako mšice mají rády celou řadu různých rostlin. Proti sviluškám můžeme použít postřiky chemické a přírodní, například různé bio preparáty. Případně použít dravého roztoče Phytoseiulus persimilis jako biologickou ochranu. Potrápit rostliny dokážou i takoví slimáci a housenky. Ty se na záhonu vyplatí sbírat a nastražovat jim pasti. Při přemnožení je však potřeba sáhnout po chemii.

Choroby rostlin na zahradě můžou být buď fyziologického původu, nebo je způsobují různé viry, mykoplazmy, houby, bakterie a rickettsie. První případ způsobujeme sami přehnanou, nebo naopak nedostatečnou péčí, zatímco choroby nezávislé na lidské péči je často potřeba řešit komplexněji. Je potřeba včas odhalit, o jakého parazita se jedná, a pak jej odstranit různými přípravky, postřiky, chemickými i přírodními preparáty. Zkrátka dopřávat rostlinám péči, za kterou vás odmění chutnými plody nebo přírodní krásou.

Posted in: Škůdci a choroby