Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Jak vyhnat krtky ze zahrady

Tisk
Jak vyhnat krtky ze zahrady
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 7930 zobrazení Žádné komentáře

Krtek a zejména pak krtince jsou nepříjemnou záležitostí na zahrádce. Krtince naše zahrádky a půdu ničí, avšak vzhledem k tomu, že je krtek chráněný, můžeme ho pouze vyhnat. A to často není jednoduché, protože když už se nám to povede, vrátí se na naši zahradu zpět.

Na krtka poměrně dobře platí několik osvědčených fíglů. Podívejte se na ty nejběžnější. Zkuste si na zahradu pozvat malé děti. Ty díky pobíhání a dětskému křiku krtka vyplaší. Krtek taktéž nemá rád zapáchající zrající tvarůžky, které mu strčíte do nory. Nefunguje to však trvale. Zkusit můžete i trik s vlasy. Nastřihejte chomáč vlasů do každé krtčí díry a krtci sami odejdou. Dobrým způsobem je také pořídit si kočku. Záleží však na její povaze a šikovnosti. Některé kočky jsou čilejší, jiné se raději povalují na gauči a o krtka ani nezavadí.

Krtek se v našich zahrádkách často usadí v období klidu. Tedy když se na zahradě nic neděje. Proto náš pozemek plení obvykle v zimě, koncem podzimu a časně z jara. Nesnáší totiž hluk. V létě, když na zahradě trávíme spoustu času, o krtka téměř nezavadíte. Zejména pokud pravidelně sekáte trávu, můžete krtka dočasně vyhnat ze zahrádky.

Vyzkoušet můžete i cigaretové nedopalky. Ty stačí zhasnuté strčit do děr. Dobře funguje i hadr, který se napustí petrolejem a přikryje se tím krtinec. Nebo si udělejte větrník z petlahve a zapíchněte ho do země. Až bude foukat vítr, vibrace se přenesou do země.

Pokud nic nezabírá, vyzkoušejte zvukovou plašičku krtků. Na trhu je k dostání elektronická či mechanická plašička, která funguje na baterie nebo na solární energii až na několik metrů. Plašička vydává zvuk nebo vibrace a ty krtka odpudí. Plašičky stojí pár stovek korun a udělají dobrou službu. Ty solární jsou navíc podobné solárním lampám a jsou diskrétní.

Posted in: Škůdci a choroby