Swipe to the left

Jak se starat o Vánoční kaktus

Tisk
Jak se starat o Vánoční kaktus
By před 2 rokem(y) 8627 zobrazení Žádné komentáře

Krásná Vánoční rostlina (botanicky známá jako Schlumbergera nebo Zygocactus) kvete přirozeně na Vánoce, ale také někdy kolem Velikonoc. Záleží na tom, jak o ni její pěstitel pečuje. Pokud je vše správně načasováno, můžeme měsíc před Vánocemi sledovat, jak špičky listů začínají růst. Postupně tmavnou každým dnem a v době Vánoc, jako mávnutím kouzelného proutku, se pupeny otevřou v krásnou květinu, která přidává barvu a teplo do svátků.Vánoční kaktus umisťujeme na jasné, ale nepřímé světlo. Rostlinu umisťujeme na dobře osvětleném místě (třeba u okna), ale mimo dosah přímého slunečního záření. Pokud je okno na severní straně, nebudete se muset starat o světlo. Příliš mnoho tepla a světla mohou pokazit růst a spálit listy. Měl by být rovněž mimo průvan, tepelné průduchy, krby nebo jiné zdroje horkého vzduchu.

V letních měsících můžete kaktus přemístit na zahradu (nikoli na přímé slunce), kde bude mít od května až do konce srpna dostatek vzduchu, který mu prospívá.

Vánoční kaktus je tropická, ale nikoli pouštní rostlina, a tudíš nesnáší úplně suchou půdu, jinak zralé pupeny opadávají a rostlina bude vadnout. Příliš mnoho zalévání může naopak způsobit bílou hnilobu na listech a tím i jejich opadávání.

Správný systém zalévání se musí odvíjet od prostředí, kde je rostlina trvale umístěna.
V suchém venkovním prostředí zalévat každé dva až tři dny, je-li teplo a slunečno.

Ve vlhku, chladu nebo v interiéru zalévat 1x za týden.
Během podzimních a zimních měsíců, by měla být rostlina zalévána méně často s cílem podpořit kvetení. Zalévání je nutno úplně zastavit v říjnu. Můžete v něm zlehka pokračovat v listopadu. Pokud žijete v suchém prostředí, je možno pod kaktus umístit podnos s vlhkými oblázky. Pokud tento postup dodržíme, pokvete nám rostlina v době kolem Vánoc.

Po odkvetení je nutno totálně omezit zalévání a pokračovat v něm až se znovu objeví nová poupata.

Při opětovném vysazování nebo přesazování, se vyplatí používat novou, čerstvou zeminu. Nejlepší čas pro přesazení je od února do dubna, asi jednou za tři roky.