Aktuálně nabízíme pouze možnost osobního odběru zboží v našich zahradnictvích.

Swipe to the left

Pěstujeme ibišek

Tisk
Pěstujeme ibišek
By Martin Dlouhý před 4 rokem(y) 17886 zobrazení Žádné komentáře

Jeho pravlastí je jihovýchodní Asie, ale pěstování v našich podmínkách vděčí svým velkým různobarevným květům, které jsou jak doma, tak na terasách či zahradách nepřehlédnutelné.

Pokud se soustředíme na barevnost, u ibišku můžeme vidět zejména všechny odstíny barvy červené. Pěstovat je ale možno i druhy barvy oranžové, žluté nebo bílé. Kvetou v největší míře v období červen až podzim, ale dle prostředí a péče se květy mohou objevit prakticky kdykoliv.

Ibišek, pěstovaný doma, má rád co nejvíce světla. Pokud ho nemá, roste do dlouhých výhonů a kvete opravdu sporadicky. Přezimuje nejraději v chladnějších místnostech při teplotách 12-15°C. Jakýkoliv mráz tento druh zcela jistě zahubí. Počátkem března můžeme udělat dosti drastický řez. V dalších měsících zkracujeme jen příliš dlouhé výhonky. V tuto dobu též můžeme přesazovat nejlépe do koupeného substrátu, případně do kompostované zeminy. Zaléváme standardně, na jaře je nejlépe každý týden přihnojovat. Pokud chceme rozmnožovat, použijeme v červnu zaříznuté vrcholové řízky, a vložíme je do zeminy. Při dobrém zalévání vytvoří kořeny téměř všechny výhony.

I pěstování venkovního typu ibišku není příliš složité. Jedním z druhů je tzv.ibišek syrský. Sázíme jej pokud možno na místa, chráněná před větrem a dobře osluněná. Tento typ je sice mrazovzdorný, ale je lepší mladé rostliny minimálně jejich první zimu zakrýt například chvojím jehličnanů, hrabankou nebo kůrou. Pěstovat jej je možno jak v nádobách, tak přímo v zemině. Ta může opět obsahovat zahradnický substrát nebo kompost. Hnojit začínáme druhým rokem v květnu až červnu hnojivem například Kristalonem, před zimou opět přihodit kompost.

Kvetení rostlin výrazně pomáhá sluneční svit. Je-li ho nedostatek, ubývá i květů. Před dalšími zimami přihrnujeme kolem kmínku opět zeminu, kůru, hrabanku nebo třeba trávu či slámu. Na jaře odstraníme zakrytí, lehce okopeme a přihnojíme. Hlavním škůdcem jsou mšice, zejména na mladších listech. Použijeme proti nim například postřik Pirimor. Při kvalitní péči se nám rostliny odmění krásnými velkými květy od léta až do zimy.