Swipe to the left

Pěstujeme fíkus

Tisk
Pěstujeme fíkus
By Martin Dlouhý před 2 rokem(y) 10455 zobrazení Žádné komentáře

Na chodbách škol, úřadů, v kancelářích a samozřejmě i v domácnostech se můžeme setkat s rostlinou, zvanou fíkus. Vyhlíží velmi dekorativně jak samostatně, tak i ve skupinách.

Tato rostlina (rod Ficus), k nám přišla z Indie a patří do čeledi morušovitých. Existuje celá řada odrůd. Mezi nečastěji u nás pěstované patří fíkus malolistý (Ficus benjamina) a fíkus pryžodárný (Ficus elastica). Výška rostlin se pohybuje od 30 cm a může dosáhnout až 2 metrů.

Jejich velmi oceňovanou vlastností je schopnost pohlcovat nečistoty ze vzduchu. Nejlépe se jim daří na jednom trvalém místě, špatně snáší časté přemisťování. Také nemají rády náhlé poklesy teplot a průvan. Jejich ideální stanoviště je místnost s dostatkem světla, nikoli ovšem přímého slunečního a teplotou od 15 do 24°C. V místnosti snášejí normální vlhkost vzduchu. Je-li v létě velké teplo a suchý vzduch, můžeme vzdušnou vlkost zvýšit pomocí mlžení sprejem. Dobře snášejí pravidelnou zálivku, musíme pouze dávat pozor, aby přebytečná voda nezůstávala pod květináčem v misce. Dochází totiž k uhnívání kořenů. Jak přelévání, tak i dlouhodobé nezalévání může způsobovat žloutnutí či hnědnutí listů, což vede k jejich pozdějšímu opadávání a tím i znehodnocení celé rostliny. To samé může způsobit náhlá změna prostředí nebo teploty, kdy fíkus shazuje listy už zelené.

Hnojení rostlin provádíme nejčastěji tekutými hnojivy, která přidáváme do zálivky během jara a léta.

Přesazování rostlin provádíme nejčastěji v předjaří většinou tehdy, když jejich kořeny vylézají z květináčů ven. Při tom měníme i květináč, který by měl mít průměr přibližně o 3 cm větší. Mohutnější rostliny ve velkých nádobách již nepřesazujeme a pomáháme si odebráním několika cm zeminy z vrchní vrstvy. Tu pak nahrazujeme novým substrátem.

Fíkusy množíme především řízkováním. Ke množení můžeme použít také tzv.hřížení. Postup je takový, že použitelnou větvičku potřeme stimulátorem růstu a její střed pak ohneme do substrátu a zajistíme proti vysunutí. V průběhu 3 až 4 týdnů se v připevněném místě vytvoří kořeny. Pak větvičku odstřihneme a použijeme jako novou sazenici.