Swipe to the left

Už víte, co budete pěstovat příští rok? Co třeba Hortenzie?

Tisk
Už víte, co budete pěstovat příští rok? Co třeba Hortenzie?
By před 2 rokem(y) 4663 zobrazení Žádné komentáře

Chcete-li mít krásně vypadající zahradu s různými typy keříkovitých rostlin, rozhodně by vám zde neměla chybět Hortenzie, latinsky Hydrangea. Uplatnění nachází ve všech možných variantách od růstu na záhonech, až po třeba popínavé druhy nebo jako stromky. Všechny jsou opadavé a všem se daří nejlépe v poměrně úrodné půdě, která v létě nevysychá. Nejsou náročné na světlo a vyhovuje jim umístění kdekoli - jak na slunci, tak i ve stínu. Co se zalévání týče, rostliny by neměly přeschnout, v opačném případě přílišným zaléváním může docházet k zahnívání kořenů, což vede k úplnému znehodnocení rostliny. Podle různých druhů Hortenzií je nastavena celá škála barev a jejich odstínů od bílé přes krémovou, modrou až po téměř všechny odstíny červené.

Hydrangea macrophylla je druh, který produkuje největší počet zahradních odrůd a tyto mají květy různých barev v létě a počátkem podzimu. Některé z květů jsou plané a mají velké kališní lístky, takže hlava květiny je ve tvaru koule.

Hydrangea petiolaris šplhá po vzdušných kořenech a může dosáhnout až na vrcholky vysokých stromů. Její bílé květy kvetou většinou v červnu.

Hydrangea paniculata by se neměla na jaře příliš prořezávat, jinak nedochází k vyvinutí květů a silných mladých stonků. Je plně odolná mrazu. Má květy nejdříve bílé a po rozkvětu narůžovělé. Květ vyrůstá až do tvaru kuželové hlavy, která může mít délku až 40 cm, a kvete od srpna do září.

V poslední době jsou hortenzie často používány i pro pěstování v nádobách. V tomto případě jsou nejvhodnější typy s výškou lehce přes jeden metr. Nižší typy můžeme umisťovat třeba ke schodišti nebo jako dominanta balkónu větší třeba na terase. Nejvhodnější typ do nádoby je Hydrangea Grandiflora (hortenzie latnatá), jejíž květenství může mít v průměru až 30 cm.

Nově vyšlechtěné odrůdy jsou většinou dokonale přizpůsobivé. Stříhat je můžeme klidně na počátku jara, květy si vytvářejí na nových výhoncích. Půda by neměla obsahovat vápno. To Hortenzie odmítají a pomstí se nám žlutými a hnědnoucími listy.